Вижте каква е храната на българите по света за седмица

3
българите по света
Семейството на Бистра, което живее в Пърт, Австралия.

Австралия

Семейството на Бистра живее в австралийския град Пърт. Тя е българка. Съпругът ú е новозеландецът Джъстийн. Дъщеря ú Сиси (на 17 години), както и по-големият им син Ксандър (7-годишен) са родени в България, а най-малкият член на семейството Лукас (на 4 г.) се появява на бял свят в Австралия.

Бистра и семейството ú са вегетарианци. Не консумират никакво месо, но не се въздържат от яйца и млечни продукти. Денем съпругът и децата не са вкъщи, но само бащата се храни навън – другите носят домашно приготвена храна. Бистра е единствената, която е у дома, но хапва нещо леко в движение, основно плодове.

През зимата консумират повече готвена храна, като до голяма степен е застъпена българската кухня. Бистра редовно забърква миш-маш, вегетарианска мусака, пълнени чушки, сарми с ориз, баница. А през лятото карат основно на пресни плодове, зеленчуци, салати и т.н. И филии с нещо отгоре за малките чаровници – течен шоколад, фъстъчено масло, масло, сирене.

Седмично за храна харчат около 250-260 австралийски долара, което се равнява приблизително на 360 лева.

Австралия - храна
Част от седмичния пазар на семейството на Бистра в Австралия.

Разказът на Бистра е по-различен, затова го публикуваме така, както тя ни го изпрати:

“Първото ми впечатление от австралийската храна беше поразително. Всичко беше толкова вкусно! Особено сиренето (кашкавалът). Онзи вкус, който помнех от детството си. Месеци наред ядяхме всеки божи ден садвичи с шунка и сирене. Всеки път това ме пренасяше обратно у дома в България и ме изпълваше с тъга заради храните там, натъпкани с химии, подобрители, оцветители.

Това, което ми липсва от България в Австралия

са вкусните плодове и зеленчуци. В България това беше менюто ми през цялото лято – сливи, праскови, ягоди, череши, дини, пъпеши. И тук можеш да си ги купиш, но те нямат същия вкус. Липсва ми много и вкусът на пресния, току-що откъснат от градината домат.

българите по света
Продукти от местните австралийски фермери.

Най-близък до оригиналния вкус, който все търся, има продукцията на местните фермери. За щастие, човек може да пазарува само от тях, избягвайки боклуците в супермаркетите, третирани химически, за да издържат месеци наред. От фермери купуваме почти всички плодове и зеленчуци, с които се храним. Доставят директно на входната врата всеки понеделник и четвъртък. Носят ни още млякото, яйцата и сиренето. А с този начин на пазаруване аз се успокоявам, че от една страна подпомагам местното производство, а от друга – слагам на масата и в чиниите на децата си нещо хубаво и качествено.

От 2 години сме вегетарианци

Причината – състрадателност към животните. Преди време се запознах с начина, по който се отглеждат индустриално животни и сърцето ми буквално беше разбито. Затова не мога повече да подкрепям тези зверства, дори и с начина си на хранене. Не купувам и не се храня с месо от никакъв вид.

Шокирана бях и от френски документален филм за отглеждането на сьомгата, която се продава в магазините. Господи, та това си е абсолютна отрова! Затова и от риба и скариди се отказахме, тъй като при отглеждането им се наливат с невероятни отрови, а ние не можем да сложим отрова на масата.


И ние сме разказвали за тези неща в темата за това как изяждаме Земята


Изобщо, да намериш чиста храна в днешни дни си е сериозно предизвикателство. Хората в градовете няма как да поддържат собствено стопанство, а индустрията ни трови с химии, пестициди и генно модифицирани организми.

българите по света
Плодовите сокове са задължително на масата на семейството в Австралия.

Наскоро в близост до нас отвори магазин една голяма и много известна немска верига супермаркети. С изненада установих, че там се продава продукцията на местните фермери и храна, която не е химически третирана. Изключително много е органичната продукция в магазина. Оттам пазарувам прясно цедени сокове от манго, ябълка и портокал. А цените са същите като в другите магазини, но продуктите не са така вредни – натурални и без захар. А за майка на три деца като мен това е от определящо значение.

Тук в Австралия има още една приятна тенденция – можеш да пазаруваш прясно сготвена здравословна храна и ти я доставят на домашния адрес. Това е много подходящо за заети хора или такива, които не са най-надарени в готварството. А в същото време не обичат да се хранят постоянно по ресторанти и

държат да знаят какво ядат

Изобщо, по отношението на храненето смятам, че ние потребителите трябва да сме максимално взискателни и да настояваме да ни се предлага само това, което не е вредно за организма. Да пазим децата си от храна, натъпкана с хормони, антибиотици, всякакви химични вещества и генно модифицирани организми.

И за финал – нямам търпение някой ден да се прибера в България, за да изям цял буркан лютеница и да се натъпча с безкрайно вкусните плодове и зеленчуци, които нашата земя ражда през лятото. Те са определено най-вкусните в света!”

На следващата страница – как пазарува едно българско семейство в американския щат Тексас

3 КОМЕНТАРА

  1. Вие сериозно ли? Че аз като гледам снимките, на нас тази храна ще ни стигне за поне 2 седмици!!! И 250 лева в България???? Че на мен бюджетът ми е 100 лева/седмица, което включва храна за 2-ма възрастни, 2 кучета и 6 котки. Това за зимата, лятото е даже по-малко, защото живея на село и не купувам плодове и заленчуци. Това при условие, че салами не ядем, купуват се само продукти по БДС, прясно месо, готви се само у дома, хляб сами си правим, дори в това се включват и капсули за кафе! Сладко не купуваме – правим си сами шоколад от био продукти, но дори и това е около 6-7 лева/месец, което е около 100 грама! Едно ядене за 2-мата ни излиза около 4 лева, закуската – около 2 лева, това са около 70 – 80 – 90 лева!! Това при условие, че не изхвърляме храна – НИКАКВА!!! За 250 лева ще станем шопари! А тая жена приказва как изключили това и онова от менюто, ама ядат 300 грама шоколад Милка, бъкан с палмово масло, виждам и прподукти с бяла захар, бели спагети и прочее…. аре малко по-сериозно, и ние сме пътували по света и сме живели из Европата – в България, при равни условия, сходни продукти, сходен начин на хранене един човек яде в пъти по-евтино, отколкото някъде другаде в Европа!

    • Елена, благодарим Ви за коментара! Всеки от включилите се в “експеримента” ни е споделил своя личен опит. Не вярваме някой от тях да има нужда или полза да лъже. Всяко от 11-те семейства е участвало напълно доброволно. Идеята ни беше да надникнем в менютата и хладилниците на възможно повече българи – като в никакъв случай и никъде не твърдим, че публикуваните случаи са представителни за мястото, на което живеят хората от снимките. Ценим всяко допълнително мнение – като Вашето, защото то допълва картината. Поздрави, Вероника Лазарова

  2. Статията е информираща и интересна. Чудесна идея! Беше ми приятно да видя как начинът на живот в различни общества и на различни континенти, влияе на диетата. Благодаря ви.

Отговор