Вижте каква е храната на българите по света за седмица

3
 

Малта

Запознайте се с Ивайло и Мариана. Тя се мести първа в Малта преди 5 години. Той я последва година по-късно. Двамата водят динамичен начин на живот с много пътувания и спорт.

Ето какво разказа Мариана за храненето на семейството им в Малта:

“Храната за седмица е около 170 евро (около 330 лева). Това, което виждате на снимката по-долу струва 132 евро, но като добавиш неща, които или имаш в момента, или са пресни и се вземат за деня, се получава по-висока сума.

malta
Малта и храната на българите там. В случая – двучленно семейство, чийто бюджет е около 170 евро на седмица.

По-скоро се храним у дома заедно вечер – през седмицата. През уикенда излизаме поне веднъж за обяд или вечеря, понякога и за двете. За храна и напитки навън харчим по 110 евро на седмица средно. Парите за храна навън включват и обедите ми. Половинката ми хапва вкъщи. Храним се предимно със супи, салати, плата (сирена, салами, маслини), правим си хляба сами напоследък – поради това си купуваме брашно много редовно.

В Малта има много български магазини

– ако нещо ти се дояде, можеш да го откриеш винаги (козунаци, кори за баница, кисело мляко, сирене, ракия… всичко е бързо и лесно достъпно). Само че ние нито тук, нито в България сме се хранили с типично българска храна, така че не бих казала, че нещо ми липсва ужасно. Може би единствено това, че в началото в Малта всички плодове и зеленчуци ми се струваха ужасно изкуствени. Всички без ягодите, които са най-вкусните, които съм опитвала.

 Предполагам, че вече се научих откъде да купувам зеленчуци, защото отчасти намерих по-добра продукция, а и вероятно привикнах с вкуса на всичко. Нещо, което харесвам в Малта, е тяхното известно козе сирене – адски вкусно и много евтино. Както и портокалите и лимоните им. Не харесваме останалата храна. Освен надениците им, които допадат на половинка ми.

Когато се храним навън, посещаваме или италиански, или рибни ресторанти, но рядко (може би с гости само) ходим в традиционни малтийски заведения.

Традиционната малтийска храна е мазна

претрупана, а презентацията е безвкусна дори. Храната е по-скъпа отколкото в континентална Европа, особено сравнена с България (понякога е двойна), но тук повечето (95%) от стоките са внос по море (много скъп транспорт, което добавя до 30% към цената им).
26824305024_e858f2d54d_n
Важно е порциите в ресторантите да са големи иначе местните няма да стъпят отново.
Има огромна разлика дали пазаруваш зеленчуци и плодове от местни фермери и търговци или от удобните вериги магазини. Например: килограм местни мандарини при моя търговец са 2€, а в големия магазин – 3.20€. За съжаление тази

опция на по-евтина храна

важи единствено в случаите, когато говорим за плод-зеленчуци. Или в случаите когато храната, която предпочиташ, може да се намери в Lidl. И да, дори тук това е раят на разумните и пестеливи домакинства, каквито са повечето малтиийци. Примерно еднаква марка фета сирене струва 1.32 евро в Lidl срещу 1.78 евро другаде.

Иначе има голям избор от места за пазаруване. В зависимост от това колко са модерни и дали работят след 7 часа и в неделя цените са различни. Ние посещаваме няколко вериги: Greens – местен супермаркет (много модерен), който работи в неделя и е много добре зареден; Lidl за определени неща само (фета, други сирена, доматени консерви, прясно месо, вода и сода); Tower (част от Carrefour) – защото е на удобно място, голям е и е сравнително евтин. Зеленчуци предпочитам да пазарувам или от фермерския пазар в неделя сутрин, или от Джино – възрастен човек, който държи гараж до нас.”

 На СЛЕДВАЩАТА СТРАНИЦА вижте как се храни едно семейство в София

3 КОМЕНТАРА

  1. Вие сериозно ли? Че аз като гледам снимките, на нас тази храна ще ни стигне за поне 2 седмици!!! И 250 лева в България???? Че на мен бюджетът ми е 100 лева/седмица, което включва храна за 2-ма възрастни, 2 кучета и 6 котки. Това за зимата, лятото е даже по-малко, защото живея на село и не купувам плодове и заленчуци. Това при условие, че салами не ядем, купуват се само продукти по БДС, прясно месо, готви се само у дома, хляб сами си правим, дори в това се включват и капсули за кафе! Сладко не купуваме – правим си сами шоколад от био продукти, но дори и това е около 6-7 лева/месец, което е около 100 грама! Едно ядене за 2-мата ни излиза около 4 лева, закуската – около 2 лева, това са около 70 – 80 – 90 лева!! Това при условие, че не изхвърляме храна – НИКАКВА!!! За 250 лева ще станем шопари! А тая жена приказва как изключили това и онова от менюто, ама ядат 300 грама шоколад Милка, бъкан с палмово масло, виждам и прподукти с бяла захар, бели спагети и прочее…. аре малко по-сериозно, и ние сме пътували по света и сме живели из Европата – в България, при равни условия, сходни продукти, сходен начин на хранене един човек яде в пъти по-евтино, отколкото някъде другаде в Европа!

    • Елена, благодарим Ви за коментара! Всеки от включилите се в “експеримента” ни е споделил своя личен опит. Не вярваме някой от тях да има нужда или полза да лъже. Всяко от 11-те семейства е участвало напълно доброволно. Идеята ни беше да надникнем в менютата и хладилниците на възможно повече българи – като в никакъв случай и никъде не твърдим, че публикуваните случаи са представителни за мястото, на което живеят хората от снимките. Ценим всяко допълнително мнение – като Вашето, защото то допълва картината. Поздрави, Вероника Лазарова

  2. Статията е информираща и интересна. Чудесна идея! Беше ми приятно да видя как начинът на живот в различни общества и на различни континенти, влияе на диетата. Благодаря ви.

Отговор