Вижте каква е храната на българите по света за седмица

3
българите по света
Криси, Снежана, Александър и Стефан, които живеят в Стокхолм.

Швеция

Снежана и Александър живеят от години в Стокхолм, Швеция. Имат двама сладури – 7-годишният Стефан и 5-годишната Кристина, които са родени там.

Животът на това семейство е доста активен. През седмицата децата са на училище или детска градина, а родителите на работа.

Децата обядват в училище – имат страхотни училищни столове с топъл обяд, както и следобедна закуска (обикновено плод и малък сандвич). Няма лавки или будки с храна около училищата“, обяснява майката Снежа. Вкъщи закусват, а готвят реално само за вечеря.

Не консумират колбаси, полуфабрикати и други подобни храни. Откакто са в Швеция, на масата им често присъстват местните северни кореноплодни – като различни видове репи. Консумират и много повече риба.

Седмично харчат по около 150 евро (около 300 лв.) за храна. Основно купуват пресни плодове и зеленчуци, мляко и хляб и някои неща, нужни за закуска сутрин. За същинското хранене ползват услуга, която доставя пакет с пресни продукти по

3 предварително избрани рецепти за 4 порции

Семейството казва, че въпросните 4 порции стигат за две техни хранения, затова и рецептите, които избират, са само 3. Храната, която пристига, е висококачествена, обикновено био. Точните съставки и количества, необходими за приготвянето на избраната храна. И рецептите, разбира се. Оттам насетне готвенето е в собствената им кухня. Избраха да ни покажат точно този пазар, който може да видите на снимките по-долу:

българите по света
От Швеция – как пристигат продуктите за вечерните ястия и отстрани рецептата за едно от тях.
Швеция - храна
Продуктите за приготвянето на трите вечери, които реално стигат за 6 хранения на нашите български приятели в Стокхолм.

Дали според тях храната в Швеция е по-скъпа от тази в България:

“Като цяло е по-скъпо, но като стандарт на живот е много по-евтино, т.е. много по-малка част от месечния доход отива за добри и качествени продукти“. Добавят, че екологичните и био продукти са много по-достъпни и почти няма или е минимална разликата с цените на обикновените.

На следващата страница – как се храни едно четиричленно семейство в Испания

3 КОМЕНТАРА

  1. Вие сериозно ли? Че аз като гледам снимките, на нас тази храна ще ни стигне за поне 2 седмици!!! И 250 лева в България???? Че на мен бюджетът ми е 100 лева/седмица, което включва храна за 2-ма възрастни, 2 кучета и 6 котки. Това за зимата, лятото е даже по-малко, защото живея на село и не купувам плодове и заленчуци. Това при условие, че салами не ядем, купуват се само продукти по БДС, прясно месо, готви се само у дома, хляб сами си правим, дори в това се включват и капсули за кафе! Сладко не купуваме – правим си сами шоколад от био продукти, но дори и това е около 6-7 лева/месец, което е около 100 грама! Едно ядене за 2-мата ни излиза около 4 лева, закуската – около 2 лева, това са около 70 – 80 – 90 лева!! Това при условие, че не изхвърляме храна – НИКАКВА!!! За 250 лева ще станем шопари! А тая жена приказва как изключили това и онова от менюто, ама ядат 300 грама шоколад Милка, бъкан с палмово масло, виждам и прподукти с бяла захар, бели спагети и прочее…. аре малко по-сериозно, и ние сме пътували по света и сме живели из Европата – в България, при равни условия, сходни продукти, сходен начин на хранене един човек яде в пъти по-евтино, отколкото някъде другаде в Европа!

    • Елена, благодарим Ви за коментара! Всеки от включилите се в “експеримента” ни е споделил своя личен опит. Не вярваме някой от тях да има нужда или полза да лъже. Всяко от 11-те семейства е участвало напълно доброволно. Идеята ни беше да надникнем в менютата и хладилниците на възможно повече българи – като в никакъв случай и никъде не твърдим, че публикуваните случаи са представителни за мястото, на което живеят хората от снимките. Ценим всяко допълнително мнение – като Вашето, защото то допълва картината. Поздрави, Вероника Лазарова

  2. Статията е информираща и интересна. Чудесна идея! Беше ми приятно да видя как начинът на живот в различни общества и на различни континенти, влияе на диетата. Благодаря ви.

Отговор