На 14 юли светът отбелязва рождението на Густав Климт (1862-1918) – австрийски художник символист, който полага началото на т. нар. Виенски сецесион в изобразителното изкуство.
Сред най-известните му произведения са Трите възрасти на жената, Адам и Ева, Копнеж за щастие, Младоженката и Портрет на Адел Блох-Бауер I. Но никоя от тези картини не може да се мери по популярност с Целувката.
Този шедьовър на ранния модернизъм на пръв поглед е измамно прост израз на страстта и любовта. Но отвъд бляскавия златен варак, с който австрийският художник смесва боите си, се крие нещо повече…
Кариерата на Густав Климт е в криза, когато рисува Целувката
Преди да създаде най-известното си произведение, Климт е разгромен от критиката за стенописите си върху тавана на една от залите в Университета на Виена.
Те изобразяват голи човешки тела, като своеобразна трактовка на науките философия, медицина и право и са заклеймени като порнографски, което сериозно накърнява репутацията на художника.
Целувката на Климт не просто оборва негативните коментари на критиците, тя добива световна популярност и се превръща в емблема на австрийския художник.
Днес Lifebites.bg ви представя 10 любопитни факта за тази феноменална творба.
Картината е купена преди да бъде завършена
През 1908 г., Австрийската национална галерия излага Целувката за пръв път, въпреки че Климт все още не я е завършил напълно. Това не се оказва пречка Музеят Белведере да закупи и да я добави незабавно към колекцията си.
Цената ú е рекордна…
Как се купува картина, която все още не е завършена? Много просто – правиш предложение, което не може да бъде отказано.
В случая с Целувката, Музеят Белведере плаща 25 хил. австро-унгарски крони (или около $240 хил. днес). Ако сумата все пак не ви се струва толкова бомбастична, имайте предвид, че преди тази рекордна продажба, най-високата цена, плащана някога за картина в Австрия е скромната сума от 500 крони (или около $4800).
…но все пак тази цена е доста изгодна
Австрия смята Целувката за национално съкровище и Музеят Белведере никога дори не си е и помислял да я продава. В случай, че това стане, прогнозите са, че Целувката отново ще счупи всички рекорди.
Само за сравнение, друга работа на Климт, далеч не толкова известната картина Портрет на Адел Блох-Бауер I, е продадена за космическата сума от $135 млн. през 2006 г. Навремето това е най-голямата сума, плащана някога за произведение на изкуството.
Целувката е ярък пример за Златния период на Климт
Вдъхновен от византийските мозайки, които вижда по време на пътуванията си, докато рисува Целувката, Климт добавя злато в боите си и така полага основите на характерния си стил.
Целувката може би е автопортрет
Някои специалисти по история на изкуството спекулират, че двамата любовници, изобразени на картината, всъщност са Климт и дългогодишната му любовница – моделиерката Емили Фльоге.
А дали наистина е така… към този момент можем само да гадаем!
Картината е наистина голяма
Целувката е с размери 180 см на 180 см или площ от 3,24 кв. м. Внушително, нали?
Формата ú е квадратна, но често е променяна
Докато оригиналната картина е перфектен квадрат, тя е толкова популярна, че през годините краси безброй постери, пощенски картички, чаши, ключодържатели, шалове, ръкавели и дори матрьошки. В доста случаи Целувката е орязана от двете страни, за да придобие по-стандартна правоъгълна форма.
Климт и Целувката са сечени върху монети
През 2003 г. Австрия пуска възпоменателна монета от 50 евро, върху чиито страни са изобразени Климт и неговото най-известно произведение.
Целувката е наистина впечатляваща на живо
Вероятно заради мащабите или може би заради златистия ú ореол, когато пише за Целувката по случай 150-ия рожден ден на Климт през 2012 г. журналистът от Huffington Post Ейдриън Брийбаси споделя:
“Целувката на Густав Климт надхвърля всички очаквания, за разлика от миниатюрната и разочароваща Мона Лиза.”