Елинор Рузвелт обича да пътува и през първата си година в Белия дом прелита над 50 хиляди км.
Определят Елинор Рузвелт за “една от най-уважаваните жени в света”. Хари Труман дори я нарича Първата дама на света. Но съпругата на 32-ия американски президент Франклин Рузвелт и племенница на 26-ия – Теодор Рузвелт, е не само най-влиятелната Първа дама в историята.
Освен дълъг опит като такава (12 години!), тя притежава и нещо много по-ценно. Нещо, което я превръща в силен защитник на човешките права. В убедителен враг на войната и дискриминацията. В несломим боец срещу бедността. Наречете го характер. Личност. Сърце. Да, определено –
Елинор Рузвелт има сърце
Куражлийско, при това. “Всеки ден прави по нещо, от което те е страх“, разсъждавала тя. И бракът ѝ с нейния пети братовчед – Франклин, определено е крачка към смелостта.
Въпреки протестите на родителите им, 19-годишната Елинор и 21-годишният Франклин се венчават. А до олтара я отвежда президентът на САЩ – нейният чичо Теодор. Според най-новите кино слухове филм за живота му подготвят Мартин Скорсезе и Леонардо Ди Каприо, който се кани да влезе в ролята на най-младия щатски президент.
Елинор Рузвелт на сватбата си през 1905 г.
Съпругът ѝ, Франклин, пък става една от най-влиятелните личности на миналия век (с най-дълъг мандат, той е единственият президент, избиран повече от два пъти на този пост). Елинор обаче
излиза от сянката му
и го задминава по популярност. Само че в първите години от брака им е изтощена. Може би раждането и отглеждането на шестте им деца (от които губят едно) разклаща семейните им отношения. Може би вина имат и изневерите – доказани и недоказани.
За да успеят двамата да стъпят в Белия дом, се налага да запазят поне фасадата на брака си. И в тази съзаклятническа мисия, Франклин и половинката му откриват в другия приятел и съюзник.
Така Елинор остава докрай зад своя мъж и пропагандира реформите му. Ще бъде запомнена и с това, че е първата Първа дама, започнала да дава всяка седмица пресконференции. Благодарение на нейното влияние Рузвелт назначава 28 жени на високи постове в правителството.
Летящата Първа дама
И така я наричали. Във времена, когато придвижването със самолет все още се е смятало за опасно, Елинор Рузвелт в голяма степен допринася за промяната на това мнение с личния си пример. Тя обича да пътува и през първата си година в Белия дом прелита над 50 хил. км. През втората навъртените километри стават 68 хил.
Елинор в полет с първите чернокожи авиатори, 1941 г.
След смъртта на съпруга си, Елинор Рузвелт става още по-активна в политическия живот. Сред първите делегати на САЩ в ООН е и оглавява Комисията за правата на човека.
Към края на живота си, Първата дама на света е споделила със съвсем малко хора, че страда от левкемия. Никога не се оплаква от своята болест. Преди 55 години разбира, че ѝ остават месеци. Оказват се седмици. Успява все пак да отпразнува 78-ия си
рожден ден
на 11 октомври, преди да си отиде от този свят близо месец по-късно. “Не ме е страх от смъртта“, успокоява Елинор близките си. Да си припомним и други силни нейни реплики!
“Жената е като торбичка чай – не можете да кажете колко силна е тя, докато не я потопите в гореща вода.”
“Ако животът беше предвидим, щеше да е безвкусен.”
“Прави това, което в сърцето си чувстваш, че е правилно. При всички случаи ще те критикуват. Ще те критикуват, ако го направиш. Ще те критикуват и ако не го направиш.”
“Да даряваш любов само по себе си значи да се учиш.”
“Вероятно най-щастливият период в живота ни е средната възраст, когато страстите на младостта са охладнели, а слабостта на възрастта още не е започнала… Като сенките, които сутрин и вечер са толкова големи, а по обед почти изчезват.”
Елинор Рузвелт на посещение в Детройт, 1935 г.
“По-добре е да запалиш свещ, вместо да проклинаш мрака.”
“Никой не може да те накара да се почувстваш унизен без твоето съгласие.”
Световноизвестната ни художничка – Кристина Среткова, има българско и немско гражданство, но всъщност е made in Sweden, както самата тя се изразява. Родена в...
Излязоха поредните резултати от изследванията на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA). Според тях швейцарските ученици отново са сред най-добрите в света, ако...
Крум Крумов е пътешественик, писател, преводач и авантюрист със силен приключенски дух. Роден е в Тополовград, учил е в Пловдив, а от години живее в...