Те са вдъхновяващи. Дават ни добър пример. Мотивират ни да сме силни, да ставаме отново на следващата сутрин и да опитваме, докато не се получи. Учат ни да бъдем различни. И ни оставят наследство – един нов, също толкова различен свят. Вижте как тези десет вдъхновяващи жени промениха начина, по който мислим, забавляваме се, работим и… мечтаем!
1. БИЛИ ДЖИЙН КИНГ и Битката на половете
Бившата американска тенисистка е легенда в световния спорт и носител на 20 титли от Уимбълдън. Но онова, с което ще я запомним, е победата ѝ над тенис шампиона Боби Ригс през 1973 г. в двубоя, известен като Битката на половете. Поводът за мача е изказване на Ригс, който твърдял, че мъжете са по-добрите атлети.
Резултатът е 6-4, 6-3, 6-3, а срещата е предавана пряко по националните телевизии в САЩ и е гледана от 40 милиона зрители.
Ако беше загубила, Били Джийн щеше да върне жените с 50 години назад.
“Девет от нас, жени в професионалния тенис, имахме договори за по 1 долар през 1970 г.”, спомня си тенис звездата в интервюто за TEDWomen по-надолу. “Борихме се за това, всяко момиче, родено където и да е по света, стига да е достатъчно добро, да може да се състезава и да се издържа от това. Не ставаше въпрос само за нашето поколение, а за тези поколения след нас.”
2. КАТРИН ХЕПБЪРН и панталоните
Една от най-ярките звезди на Холивуд, известна със своята непримиримост към хорското тесногръдие и с това, че докрай отстоява своите избори. А също и със спечелените от нея 4 награди Оскар (за ролите ѝ в Познай кой ще дойде на вечеря, Лъвът през зимата, На златното езеро и Утринна слава) – рекорд, ненадминат и до днес, който ѝ носи славата на златното момиче на Холивуд.
“Ако се подчиняваш на всички правила, пропускаш цялото удоволствие.”
Така е смятала актрисата с бунтарски дух и… специфичен стил. Нейното неконвенционално и неконформистко мислене било категорично заявено с избора ѝ на мъжко облекло. Та, ако се чудите, кой е направил панталоните обществено приемливи за жени – считайте Катрин за най-известния нарушител на табуто за онези времена.
[Прочетете още… Шест души, които промениха света през 2015 г.]
3. ЛЕЙДИ ДАЯНА, принцесата на народа
Имаше защо да я наричат така. Макар да не е от случайно семейство (баща ѝ е виконт и е близък с кралската фамилия), лейди Ди минава през характерните за всеки млад човек разочарования. Не успява да стане балерина заради високия си ръст, налага ѝ се да работи като детегледачка и сервитьорка, за капак се омъжва за човек (макар и принц), който така и не прежалва бившата си.
Към края на живота си обаче Принцесата на народа сбъдва приказката за голямата и споделена любов. А днес всички я помним като дамата от кралския двор, посветила дните си на бедните и онеправданите. И като жената, която ни накара да вярваме, че:
“Всеки има нужда да бъде оценен. Всеки има потенциала да даде нещо.”
4. ОПРА и добрият пример
Или по-точно – пример за това, как дори да си от лоша среда, можеш да създадеш нещо добро. Майката на Опра била прислужница, “баща ѝ” (който след време се оказва, че е друг мъж) ги напуска скоро след раждането. Бъдещата тв водеща е отглеждана в ужасяващи условия. Била е изнасилвана от приятели на майка си, а братята и сестрите ѝ или умират (от СПИН, наркотици и т.н.), или са дадени за осиновяване.
Но вижте я сега! Опра е:
- първата жена от афроамерикански произход, застанала зад микрофона на радио предаване (още докато е в гимназията!)
- първата жена, която продуцира сама собствено телевизионно предаване;
- най-високоплатената тв водеща и най-богатата жена от афроамерикански произход за ХХ век.
“Бъдете благодарни за това, което имате, и ще имате повече. Ако се фокусирате върху това, което нямате, никога, никога няма да имате достатъчно.”
– съветва водещата, без която сутрешните тв блокове нямаше да са това, което са днес.
5. ФЛОРЪНС НАЙТИНГЕЙЛ и грижата за другия
Наричали я Дамата с лампата – заради късните обиколки, които правила през нощта, за да нагледа пациентите си. По време на Кримската война Найтингейл, в ролята си на медицинска сестра, се грижела за ранените войници.
Страстта и всеотдайността ѝ, както и усилията ѝ за подобряване на санитарните условия (системи за вентилация и канализация в болниците, болничен персонал, преминал задължително през необходимата подготовка, и строга статистическа обработка на цялата информация), спасили много животи и променили обществените нагласи към нейната професия.
“Чувствата се изхабяват с думите. Трябва да ги дестилираме в действия, които водят до резултати.”
– е казвала Дамата с лампата и организатор на първото в света училище за милосърдни сестри (при болница Свети Тома в Лондон).
Следващите 5 примера за вдъхновяващи жени, променили живота ни – на СЛЕДВАЩАТА СТРАНИЦА.