5 момента, с които ще запомним ПьонгЧанг 2018

...и героите от Зимните олимпийски игри в Южна Корея, които ни просълзиха, изненадаха и оставиха без дъх

0
Пьонгчанг
Линдзи Вон се сбогува с олимпийските ски след бронзовия си медал в ПьонгЧанг 2018.

Официалното закриване на ПьонгЧанг 2018 вече е факт. И спортният свят тепърва започва да отброява четирите години до следващите зимни олимпийски игри в Пекин през 2022 г. А дотогава… ето какво всички любители на надпреварата по сняг и лед ще си припомнят, обсъждат или дават за пример:

1. ДРАМАТИЧНИЯТ ФОТОФИНИШ НА 15-ТЕ КМ В БИАТЛОНА

Масовият мъжки старт на 15 км в биатлона завърши с разчекване за французина Мартен Фуркад и германеца Симон Шемп. И двамата претенденти за златото направиха невероятен финален спринт и преминаха на практика без разлика червената права, като всеки от тях протегна водещия си крак напред, за да спечели сантиметри преднина.

А после се просна върху снега, без да знае дали е спечелил. Победителят Фуркад бе определен след фотофиниш и с това златните му медали от ПьонгЧанг 2018 станаха два (първият бе от преследването на 12.5 км). Няколко дни по-късно прибави към тях и трети, след като изведе Франция до първото място в смесената щафета от биатлона.

2. НАЙ-ВЪЗРАСТНИЯТ ОЛИМПИЙСКИ ШАМПИОН В СКИТЕ

За разлика от кърлинга, където възрастта не оказва чак такова значение върху спортните постижения на състезателите, при ските тя определено е фактор. И това важи с особена сила за алпийските ски.

Пьонгчанг
Андре Мирер

Ала ПьонгЧанг 2018 ни изненада и тук!

Тази година светът се сдоби с 35-годишен златен медалист в слалома по ски алпийски дисциплини – шведа Андре Мирер. Феновете на спорта го помнят като носител на бронзовия медал от Зимните олимпийски игри във Ванкувър през 2010 г.

Тогава Мирер е бил с цели 8 години по-млад от сега. А ето че точно през 2018 г. успя да направи общо време 1:38.99 минута от двата манша, което да му гарантира още по-голям

триумф в Пьонгчанг

Големият фаворит в дисциплината – Марсел Хиршер от Австрия, подобно на американската звезда Линдзи Вон в Super-G, отпадна по-напред в надпреварата. Самата Вон обаче също остави следа в тазгодишната олимпиада. 33-годишната американка стана най-възрастната медалистка в алпийските ски, след като спечели бронза в спускането при жените.


И ако 30-те все пак не са чак толкова изненадваща възраст, какво да кажем за 43-годишния Джърман Мадразо от Мексико? За разлика от Мирер и Вон, Мадразо не си тръгна от Пьонгчанг с отличие и дори финишира последен на 15-те километра кроскънтри ски при мъжете. Но това не омаловажава личното му постижение. А именно – че се е научил да кара ски едва

година преди олимпиадата

Друга дисциплина, в която ПьонгЧанг 2018 отбеляза необичаен рекорд, станаха ски скоковете. При тях, макар и да не стигна до медал, 45-годишният японец Нориаки Касай се превърна в първия спортист с 8 поредни олимпиади в актива си, след като преодоля квалификациите на малка шанца. Касай участва на първите си олимпийски игри през 1992 г. в Албервил и оттогава не е пропускал нито едно издание на зимната олимпиада.

3. ПАДНАЛИТЕ РЕКОРДИ И РОКЛИ ВЪВ ФИГУРНОТО ПЪРЗАЛЯНЕ

Фигуристката с гръцки корени Габриела Пападакис, която се състезава за Франция при танцовите двойки, може да се “похвали” и с двете на тези Зимни олимпийски игри – и с подобрен рекорд и със съблечена рокля.

Пьонгчанг
Габриела и Гийом

Иронията е, че второто донякъде попречи на Габриела и партньора ѝ Гийом Сисерон да станат златни медалисти в Пьонгчанг. По време на танца им при кратката програма роклята на фигуристката се откопча и оголи част от гърдата ѝ. 10 дни по-рано със същия проблем се сблъска и двойката от Южна Корея, но за разлика от Пападакис, корейката успя да задържи с ръка роклята си.

Тъй като костюмите са част от елементите, които формират крайната оценка, инцидентът на леда отне, макар и малко, от точките на французите. А и ги затрудни да останат концентрирани върху леда до края на танца им. И така те завършиха

втори в класирането

след кратката програма. Което все пак е по-добре, в сравнение с корейската двойка – отишла чак на предпоследно място.

В последвалата волна програма обаче Пападакис и Сисерон получиха рекордните 123.35 точки. Постижение, което конкурентите им от Канада – Теса Въртю и Скот Моар, не успяха да надминат, но въпреки това станаха първи, благодарение на общия сбор от оценките при кратката и при волната програма. Той, разбира се, също се оказа рекорд.

Пьонгчанг
Евгения Медведева

Рекордна се оказа и надпреварата за първото място при жените фигуристки. Драматичният сблъсък бе между две рускини. Двукратната световна шампионка Евгения Медведева, наричана още Кралицата на фигурното пързаляне, се завърна на леда след сериозни контузии. Където обаче вече също се състезава и 15-годишната Алина Загитова – определяна за

Принцесата на фигурното пързаляне

заради доскорошните си титли при девойките. В рамките на 15-ина минути Медведева и Загитова последователно подобриха световния рекорд в кратката програма при жените.

В крайна сметка с по-голям резултат се оказа Загитова (82,92 точки). С впечатляваща комбинация от троен луц и троен ритбергер Принцесата детронира Кралицата, която посрещна финала със сълзи. Едно от най-тъжните връчвания на сребро в историята на ПьонгЧанг 2018.

4. СЕМЕЙСТВАТА С МЕДАЛИ ОТ ПЬОНЧАНГ 2018

Ще запомним фигурното пързаляне и с танцовата двойка на САЩ – Мая и Алекс Шибутани. Те са едва втората двойка брат и сестра в историята на олимпийското фигурно пързаляне, която печели медал.

OMG WE DID IT!!!! @alexshibutani 📸: @squirephoto / @gettysport

Публикация, споделена от Maia Shibutani (@maiashibutani) на

Първата – Изабел и Пол Дюшене, донесе сребро за Франция през 1992 г. А благодарение на участието си и в отборната надпревара на леда, Мая и Алекс Шибутани си тръгнаха от Пьонгчанг с два бронзови медала. Единият спечелиха съвместно с американския тим в различните фигурни дисциплини, а другият – като двойка. Това ги превърна и в първите състезатели от азиатски произход, които печелят медал за САЩ във фигурното пързаляне.

“Много хора си мислят, че ни е по-лесно или пък по-трудно, защото сме брат и сестра”

“Ние сме семейство”, казва Мая. “Дори да имаме спор за нещо на леда, знаем, че се обичаме повече, отколкото обичаме пързалянето. Ако връзката ни не беше толкова силна, нямаше да стигнем до тези медали.”

Братята и сестрите, които се състезават

съвсем не се изчерпват с присъствието на Шибутани и всъщност са редовно явление на олимпиадите. Двойките само в американската делегация, която все пак бе най-многобройна на ПьонгЧанг 2018, бяха 7. Онези, които ни впечатлиха повече с историите си обаче, реално не присъстваха едновременно на игрите.

Мишел и Доминик. Колаж: Instagram/olympics
Мишел и Доминик. Колаж: Instagram/olympics

Олимпийската шампионка в алпийската комбинация – Мишел Гизин, например, сякаш вървеше по стъпките на сестра си Доминик, която спечели златото при спускането в Сочи преди 4 години.

“Доминик ме накара да повярвам, че можеш да докоснеш звездите и точно това направих днес”

– каза щвейцарката, след като разбра, че също ще отнесе златен медал у дома, но от Пьонгчанг. “Ще направим голям купон в родния ни град Енгелберг”, закани се тя.

Пьонгчанг
Михаел Мат

Семейство Мат пък вдъхновиха света с историята си в стил трима братя, три поредни олимпиади, три медала –

бронзов, сребърен и златен

Най-малкият от тях – Михаел, завърши трети в слалома на ПьонгЧанг 2018. Средният – Андреас, е сребърен медалист от ските свободен стил във Ванкувър през 2010 г. А баткото – Марио, е шампион от слалома в Сочи през 2014 г.

Той гледал тазгодишното състезание по телевизията от дома си в Австрия. Когато видял първия манш на Михаел, веднага му се обадил по телефона, за да му даде насоки как да е още по-бърз. Явно съветите му са били от полза, защото във втория манш Михаел дава най-добро време и от 12-ти се изкачва до третата позиция!

5. ЯМАЙСКИТЕ БОБСЛЕЙ СЪСТЕЗАТЕЛКИ, КОИТО ОСТАНАХА БЕЗ ШЕЙНА

На игрите в Южна Корея първият женски отбор на Ямайка в бобслея бе изправен пред интересен казус. Но ни показа, че олимпийският дух е по-силен от всички спортни несгоди.

30 години след като мъжкият бобслей тим на Ямайка дебютира на олимпийски игри (и става повод за филма Леден болид), беше време да видим в спорта и първото женско включване от карибската държава. Вълнението на Жазмин Фенлатор-Викториан и Кари Ръсел обаче бе помрачено от напускането на тяхната треньорка – германката Сандра Кариасис.

Пьонгчанг
Жазмин и Кари

Ядосана, че са ѝ променили длъжността в треньорския щаб (понижение от наставник в анализатор), Кариасис си тръгна, взимайки със себе си и

най-важната част от екипировката

на момичетата – тяхната шейна. Германката твърдеше, че носи отговорност за нея, и поиска пари, за да я предостави обратно, но федерацията на Ямайка отказа, оспорвайки правото на собственост.

Каузата на момичетата да представляват страната си на олимпийския форум изглеждаше обречена, докато ямайски производител на бира не се намеси и не спонсорира изпращането на нова шейна до Пьонгчанг. Тя пристигна тъкмо навреме за квалификациите (по правилник, ако отборът не е с пълната си екипировка до провеждането им, не може да стартира). И бе кръстена Mr Cool Bolt – комбинация от имената на известния ямайски спринтьор Юсеин Болт и оригиналното заглавие на филма Леден болид (Cool Runnings).

Ямайките се класираха на 19-о място в бобслея и макар да не се прибраха с медал, със своя несломим дух те успяха да спечелят нещо повече – сърцата и уважението на всички фенове на спорта.

А тъкмо той, олимпийският дух, е причината толкова много хора по света да са като залепени за телевизионния екран, когато се излъчват игрите. Не медалите, химните и издигането на национални флагове. А извисяването на волята и спортсментството над физиката и екипировките. Тогава, когато надпреварата между годините и опита не противопоставя непременно различни държави. И когато осъзнаваме че времето наистина лети. Със стотни в секундата!


Вижте още… 3 истории за Мохамед Али и голямото му сърце

Отговор