Симеон Радев е български журналист, дипломат и историк.
Симеон Радев е един от българите, оставили най-солиден отпечатък върху времето, в което живеят. Личност, преобърнала историята на България, чието име не бива да позволяваме да потъва в забрава.
Макар в днешния забързан свят отдавна да е отминало времето на “всестранно развитите личности”, някога е било друго. Векът на Ренесанса и Просвещението настъпва заради енциклопедистите – личности с пространни познания, търсещи изява в много области. Нагласата на онези хора – Дидро, Русо, Монтескьо, Да Винчи, Бейкън, Галилей, Коперник – е била, че
пред човешкия ум не съществуват прегради
Макар и по-късно от повечето европейски страни, през Възраждането България също изживява своето Просвещение – дело на неколцина светли умове, наричани патетично “предводители на нацията” или “цветът на българската нация”.
Симеон Радев участва като доброволец в Балканската война. Сражава се и в Междусъюзническата война през 1913 г. За смелостта си е награден с орден “За храброст” ІV степен.
Един от най-ярките “цветове” на нацията ни се нарича Симеон Трайчев Радев. Този голям български дипломат, журналист, историк, литературен критик, писател е роден на 19 януари 1879 г. в Ресен, Македония. Завършва френския лицей Галатасарай в Истанбул, след това право във Виена. Автор е на един от
най-известните историографски приноси
– Строители на съвременна България. Пише множество журналистически статии, няколко литературнокритически текста, спомени. Доживява до старини (умира през зимата на 1967 г.), като до сетния си дъх и полусляп работи по мемоарите си.
Симеон Радев расте в скромно българско семейство, в което образованието e на особена почит. Макар да края на живота си да остава безкнижна, майка му живее с мисията да отгледа и възпита велики синове.
“Майка ми седеше над мене, плетеше нещо и ме гледаше с умиление: “Пиши, синко, да станеш като Кирил и Методий!” Това страшно ме вдъхновяваше!”
– спомня си детските си години известният историк и допълва разказа си с още спомени от онези години:
“В детството ми баща ми често ми казваше: “Най-великите хора в нашата история не са царете, а Кирил и Методий, защото са писали книги. Ти трябва писател да станеш.”
Може би у мнозина млади наши сънародници ще възникне въпросът с какво толкова е повлиял този днес не особено популярен човек на българската история? Защо трябва “да го знаем”? Ще отговоря с конкретен епизод от историята на страната ни, който сам по себе си е достатъчен повод
името на Симеон Радев да не бъде забравено
По време на Първата световна война той е пълномощен министър в Букурещ. България и Румъния тогава се разполагат във враждуващите лагери. Не се знае в кой момент ще се разрази военен конфликт между двете страни.
Късно след полунощ, в края на август 1916 г. в легацията при Симеон Радев идва разтревожен човек, който без много да се обяснява му подава пакет и скоро след това излиза. Какво е учудването на българския дипломат, когато отваря съдържанието на пратката… В пакета, доставен от непознатия, са два изключително важни за Българиядокумента – планът на Тутраканската крепост и планът за настъпление срещу нея от страна на румънската армия.
Радев участва в преговорите и подписването на Солунското примирие през 1918 г. На снимката е заедно с Иван Луков и Андрей Ляпчев.
Румъния всеки момент се подготвя да атакува България! Радев уведомява незабавно българското правителство. Армията ни действа превантивно и след около 2 месеца
войските ни влизат победно в Букурещ
Една от най-славните страници от военната история на България – победите на ген. Иван Колев, ген. Стефан Тошев и пр., става възможна именно благодарение на Симеон Радев.
Но той не е просто редови дипломат, който се задоволява с участие единствено в политиката. За него френският журналист Марсел Дюнан, автор на книгата Българското лято, свидетелства:
“Това е единственият българин, който може с часове да дискутира на блестящ френски език върху историята на френската култура, класическа и съвременна.”
Поетът Емануил Попдимитров пък ще го оцени като “човек с такава ерудиция, език и стил, че отговаря на най-големите френски писатели“.
Дипломатът със съпругата си – българската художничка Бистра Винарова.
За Симеон Радев може да се пише и разказва много. Още като студент в Женева бъдещият дипломат проявява блестящи полемически способности. Обича да посещава модните някога сказки, на които известни хора разказват интересни неща за
света и политиката
На такова мероприятие веднъж се изказвал един от най-големите теоретици на марксизма – Георги В. Плеханов. Радев се изправил и го попитал:
“А ще има ли престъпления по време на социализма?”
Плеханов смутено отвърнал, че отговорът на този въпрос е извън възможностите му. Нужно е да дочакаме бъдещото социалистическо общество и ще разберем.
Симеон Радев е образован във френската интелектуална традиция. За него българският писател и преводач Владимир Свинтила отбелязва: “На себе си той гледаше като на “моралист” във френския смисъл ма думата – наблюдател на нрави (мьорс). Сам той не се поместваше в никаква доктрина.”
Именно това има предвид и самият Радев, когато казва:
“Аз съм намерил една дистанция, която ми позволява не само да запазя своето спокойствие, но и своето достойнство. Смятам поведението си за образцово. Не искам моите думи да обезпокоят когото и да било. Аз съм човек на миналото.”
Княз Кирил Преславски и Симеон Радев преди среща с президента Хърбърт Хувър, Вашингтон, 1929 г. След 9 септември Радев получа да се занимава с политическа и обществена дейност. Снимка: Неизвестен – http://www.lostbulgaria.com/?p=101, Public Domain, Link
През годините, и покрай политиката, той се сближава и с царското семейство. Случва се веднъж да помага по френски и на цар Фердинанд за съставянето на едно писмо. В типичния си хаплив стил тогава царят се обърнал към сина си: “Борисе, ела да видиш как цар Фердинанд пише под диктовката на Симеон Радев.”
След урока царят констатира: “Дълбае го френския този македонец!“
Поради близостта до царското семейство, по време на Втората световна война злите езици коментират, че Симеон Радев е изпаднал в немилост, защото е отказал да преведе на български Моята борба на Хитлер.
Всъщност той открито се дистанцира от тоталитарните крайности – и на комунизма, и на фашизма. При всяка възможност подчертава близостта си със САЩ, Англия и Франция. В края на живота си, по време на сбирка се обърнал към един генерал на НР България с думите: “Господине, аз съм единственият българин, който притежава снимката на американския президент Франклин Делано Рузвелт с надпис
Радев е бил попосланик на България във Вашингтон, Лондон и Брюксел.
“На големия българин г-н Симеон Радев”
Когато пък разговарял с комунисти по идеологически въпроси, Радев често си е позволявал да използва израза “вие, комунистите”. Споделял е открито мнението си, че съществува упадък на градската култура след 9-и септември, който никак не му се харесва.
Симеон Радев винаги е имал свободата да казва каквото мисли. И преди, и след 9-и септември. Разбира се, това е станало с благоволение “отгоре”. Преди 1944 г. уважаваният дипломат ходатайства за освобождението от концлагер на земляка си Тодор Павлов.
След промените на 9-и септември
Павлов попада сред силните на деня и връща “услугата” на Радев. Именно той му съдейства, за да може известният българин да продължи да пише, макар да му е забранено да участва в политиката и обществения живот на страната си.
Веднъж двамата се срещнали на улицата. Павлов го питал: “Как си, бае Симоне?“ Радев отвърнал: “Добре, живеем си…” На което получил отговора: “Оо, и не случайно!”
При работата по мемоарите се случило така, че някакъв млад историк писал негативна рецензия, която наложила временното им преустановяване. Като разбрал това, Тодор Павлов побеснял и постановил:
“За Симеон Радев марксизмът не важи!”
И това е безспорен факт, който никой не може да оспори.
Неговата визитка е кратка: Константин Работов - баща, съпруг, певец, вокален педагог. Завинаги влюбен в музиката!!! Преди години Константин беше част от момчешката група 032. Дълго време след...
Помните ли историята на българката, която искаше да покори Марс? Разказахме ви за Изабела Шопова преди година. Варененката кандидаства за участие в експеримент, целящ...
Българката Деси Колева отвори първата здравословна кухня за деца в Англия. Кетъринг компанията Kiddichef е основана в Бирмингам през 2012 г. от Колева и бизнес партньорката...
Като разноцветни листа, разнесени навред от есенния вятър, късчета от България са разпилени из всички континенти. Имена на населени места, реки и планини ни...